Pojďme se na strach podívat trochu z jiného úhlu. Podívejme se na něho, jako na našeho ochránce, který se vždy stará o naše bezpečí.
V různých situacích, kdy nás ovládá strach si můžeme vytahovat naše vlastní programy, vzniklé v dětství. Místo abychom se strachem bojovali, můžeme ho využít k uvědomění si těchto programů, na jejichž základě jednáme.
Můžeme mít například program „správná žena si udrží vztah“. Poté, když jsme ve vztahu, v kterém jsme nespokojené, máme strach ho ukončit. Obáváme se toho, co by bylo potom…. Úkolem našeho strachu je chránit náš program. Chrání nás před tím, co by následovalo, kdybychom ten vztah ukončili a nutí nás ve vztahu zůstat. Z pohledu mysli je totiž nebezpečné opouštět naše staré programy. Mysl již ale nedokáže posoudit, do jaké míry je náš starý program pro nás přínosem a do jaké míry je již pro nás omezující a škodlivý.
Z hlediska statistiky, když ucítíme strach, tak z 90% se ukazují naše omezující programy. Jen 10% nás upozorňuje na skutečné nebezpečí.
Většina našich programů vznikla v dětství, kdy nám sloužili dobře. Nyní v dospělosti, je již většinou nepotřebujeme, jsou pro nás omezujícími.
Já v současné době beru strach jako svého informátora, který mě upozorňuje na má stará, již nefunkční opatření (omezení).
Pomocí EFT je možné si tyto strachy uvědomit a zpracovat. Tyto strachy nás poté nevedou již do stresu a my jsme schopni pohlížet na situaci realisticky. Když jednáme pod vlivem strachu a stresu, situaci vnímáme zkresleně a to se projeví i v našem myšlení a následně chování.
Často, když jednáme pod vlivem strachu a našich již nefunkčních programů, tak si důvody našeho jednání, naše okolí vysvětluje úplně jinak. Pro nás možná někdy překvapivě, což v nás vyvolává další emoční zranění.
Strach nám tedy zkresluje vnímání a ovlivňuje naše jednání. Nezasahuje však pouze do našeho chování – má dopad i na chování a spokojenost ostatních.
EFT nám pomáhá osvobodit se z těchto svazujících nepříjemných emocí a vnáší nám do života úlevu a harmonii. (více o EFT zde, speciální balíček POHODA zde)
Příběh paní Zdeny, která podlehla svému programu „musím to všechno zvládnout, jinak si budou myslet, že jsem neschopná“
Paní Zdena pracovala přibližně dvacet let v jedné firmě. Během této doby se naučila mnoho a postupně se stala tou, kdo řešil většinu problémů. Jak šel čas, práce přibývalo a ona začínala nestíhat. Nedokázala odmítnout další úkoly, vše přijímala a snažila se všechno vyřešit sama. Pomalu se stávala unavenou a začínala přemýšlet, že tímto tempem do důchodu nevydrží. Uvažovala o tom, že si bude muset najít méně náročnou práci. Tyto úvahy jí ale vždy rozesmutnili, ve skutečnosti nechtěla odejít ze zaměstnání, jen jí připadalo, že již nezvládne tolik práce jako před lety.
Představa, že by své nadřízené řekla, že je unavená a že má příliš mnoho práce, v ní vyvolávala strach. Obávala se, že by ji vedoucí označila za neschopnou a nakonec ji propustila a nahradila ji někým mladším. A tak stále i přes narůstající únavu se snažila vše zvládnout.
Do firmy nastoupili dva noví kolegové a jednoho dne si vedoucí zavolala paní Zdenu do kanceláře. Paní Zdena doufala, že se bude jednat o její pracovní náplň a že noví kolegové převezmou část jejích úkolů a ona je bude zaučovat.
Rozhovor však dopadl jinak, než očekávala. Vedoucí jí začala vyčítat, že nepředává informace a nezaučuje nové kolegy, že zatajuje informace a že chce vše dělat sama. Zdena se cítila nespravedlivě obviněná, protože ji vedoucí nikdy nepožádala, aby své spolupracovníky zaškolovala. Rozhovor ji dovedl k slzám. Nečekala, že si toto o ní lidé myslí a že její vedoucí nevidí, to množství práce, které dělá.
V EFT terapii jsme zpracovávali její emoce křivdy a nevděku, a také její strachy.
Po EFT-terapii a koučinku byla Zdena schopná v práci předložit seznam svých činností, které provádí. Vyjednala si časový prostor na svoji práci i na zaškolování kolegů. Její rozsah práce se také zredukoval a Zdena nabyla celkově většího klidu.
Příběh paní Aleny
Alena byla vychována tak, aby její domov byl vždy čistý, uklizený a aby zahrada byla vzorem pro ostatní. Od dětství ji matka učila, že pořádek a perfekcionismus jsou základem dobré domácnosti. Alena si vzala tyto hodnoty k srdci a stala se z ní žena, která si zakládala na tom, aby vše kolem ní bylo dokonalé.
V poslední době však na ni začalo doléhat příliš mnoho povinností. Práce, rodina, domácnost – všechno se zdálo být nad její síly. Každé ráno vstávala brzy, aby připravila snídani, uklidila dům a postarala se o zahradu, která měla být chloubou celého sousedství. Večer, když už děti spaly, ještě umývala nádobí a uklízela poslední nepořádek.
Alena se cítila vyčerpaná, ale strach z toho, co by řekli lidé, kdyby jejich domov nebyl dokonalý, ji hnal dál. Nemohla si dovolit, aby někdo z jejích přátel nebo sousedů viděl nepořádek. Kvůli tomu ale začala být čím dál tím více podrážděná. Stačilo málo, aby ztratila nervy – neuklizený pokoj, špinavé nádobí v dřezu nebo neposekaný trávník.
Začala křičet na manžela a děti za sebemenší maličkosti. Její rodina se jí postupně začala vyhýbat. Děti trávily více času ve svých pokojích nebo venku, jen aby se vyhnuly matčiným výbuchům, a manžel se pozdě vracel z práce, aby nemusel čelit její frustraci.
Alena si uvědomovala, že ztrácí kontrolu nad svým chováním, ale nedokázala se zastavit. Byla uvězněna v koloběhu povinností a obav, co by na to řekli ostatní. Cítila, jak se mezi ní a její rodinou vytváří propast, kterou sama nevěděla, jak překonat.
Alena stála před cestou, která vedla k přijetí, pochopení a uvolnění svého strachu. Zároveň si musela dovolit nebýt dokonalá. Eft-terapie ji toto umožnila a do jejího života se vrátil klid.
O čem informuje strach vás? Jaký již nefunkční program se snaží udržet?
V tomto článku si můžete přečíst další příběhy omezujícího strachu.