Metoda Emotional Freedom Techniques (EFT), se překládá jako techniky emoční svobody. Poskytuje jednoduchou metodu pro zvládání emocionálních obtíží. Pomáhá zpracovat nepříjemné emoce, jako je např. strach, úzkosti, vztek……
Cílem EFT je laicky řečeno „rozpustit negativní emoce“ a zajistit, aby se člověku vedlo lépe.
EFT je založeno na myšlence propojenosti těla a psychiky. Metoda emoční svobody vychází z předpokladu, že dlouhodobé nebo intenzivní prožívání nepříjemných emocí způsobuje poruchu v našem energetickém systému. Energetický systém je tvořen soustavou meridiánů. Meridiány jsou podle čínské medicíny energetické dráhy v našem těle, které slouží k přenosu životní energie.
Meridiány procházejí naším tělem a spojují různé části těla, orgány a systémy. Správný a nerušený tok životní energie po meridiánech je klíčem k udržení dobrého zdraví. Porucha toku v meridiánech se považuje za základ pro vznik emočního nepohodlí a nemocí.
Základní princip EFT spočívá v kombinaci lehkého poklepávání na určité energetické body na obličeji a na těle a mentálního zaměření na konkrétní problém nebo emocionální stav. Během poklepávání na energetická místa na těle se opakují fráze a výroky související s problémem. Sekvence poklepávání se opakují do té doby, dokud nedojde ke zmírnění emočního napětí a tím i uvolnění emoční blokády v dráze meridiánu.
Zpracování nepříjemných emocí často vede i ke zlepšení fyzických problémů.
EFT je metoda zaměřená na práci s emocemi, myšlenkami a tělem. Jak již bylo řečeno, pomáhá uvolňovat negativní emoce, jako je strach, vztek nebo pocity viny, což vede k účinnému snížení stresu.
Samotné situace nás totiž nestresují, je to náš způsob myšlení, který v nás vyvolává negativní pocity. Naše myšlenky, zkušenosti a očekávání formují naše vnímání situací, což pak ovlivňuje naše emoce a chování. Tyto emoce se také odrážejí v těle, například formou staženého žaludku, tíhy na hrudi nebo pocitu, že nemůžeme polknout.
Pokud jsou emoce silné nebo dlouhodobé, mohou narušit tok energie v našich energetických drahách-meridiánech.
Často se ocitáme v situacích, které nám aktivují podvědomé vzorce chování, které jsme se naučili v dětství. Tyto vzorce nám tehdy pomáhaly, ale v dospělosti už často nefungují optimálně. Když se ocitneme v prostředí, které tyto staré vzorce vyvolá, můžeme zažívat negativní emoce, jako je například strach. Pohybujeme-li se v tomto prostředí delší dobu (např. v zaměstnání) může tento strach být původcem dlouhodobého stresu.
Pokud pomocí EFT zpracujeme nepříjemné pocity v těle, tyto projevy postupně ustoupí, což následně ovlivní i naše emoce.
EFT je rychlá a jednoduchá technika. Během terapie dochází k uvolňování negativních emocí, které nám často brání v tom, abychom viděli nové možnosti a řešení, která předtím zůstávala skrytá. V EFT terapii se zaměřujeme na konkrétní situace, které vyvolávají stres a negativní emoce. Výhodou této metody je, že není vždy nutné vracet se hluboko do minulosti – často stačí důkladně zpracovat přítomné problémy nebo situace, ke kterým se v myšlenkách stále vracíme.
Je důležité si uvědomit, že emoce nejsou „špatné“. Ať už jsou pozitivní, nebo negativní, všechny emoce nám přinášejí důležité informace. Například hněv nás upozorňuje na to, že jsou překračovány naše hranice.
Emoce se často nacházejí v několika vrstvách, podobně jako slupky cibule – jednu vrstvu zpracujeme a objeví se další a hlubší. Tímto způsobem postupujeme až k jádru problému, kde čistíme emočně nabité situace.
Berme emoce jako cenné signály, které nás mohou upozornit na to, že jednáme podle starých vzorců, které už nemusí být efektivní. Tyto vzorce mohou způsobit, že se např. vyhýbáme určitým situacím, a pak si své chování omlouváme logickými vysvětleními. Neodstraníme-li ale příčinu strachu. Strach se bude postupně zvětšovat a způsobovat nám stále větší a větší problémy.
Zpracováním těchto negativních emocí se zároveň osvobozujeme od starých, nefunkčních vzorců chování. Po jejich neutralizaci můžeme do svého života vložit nové, pozitivní programy, které nám pomohou lépe zvládat současné výzvy. Tím se vymaníme z pout minulosti, zažijeme úlevu a přísun nové energie. Budeme si jasněji vědomi toho, co chceme a jak toho dosáhnout.
Z tohoto důvodu bychom měli naslouchat svým emocím, nepotlačovat je a nebojovat s nimi. Když se objeví, měli bychom pátrat po tom, co nám chtějí sdělit – často nás chrání, byť podle starých vzorců, které už možná nepotřebujeme.
Buďte k sobě laskaví, přijměte tyto negativní emoce, abyste je mohli poté lépe a účinněji zpracovat a propustit.
Jen my sami můžeme ovlivnit, jak se cítíme, a tím i to, jaký život žijeme.
Vyzkoušet EFT zdarma. Chci vyzkoušet EFT terapii.
Metoda EFT vznikla z metody TFT (terapie myšlenkových polí), kterou vymyslel americký psycholog Roger Callahan . Kromě klasické psychologie se zajímal i o tradiční čínskou medicínu, akupresuru a akupunkturu.
R. Callahan pracoval s klientku Mary, která trpěla fobickým strachem z vody. Mary prošla řadu terapií, ovšem bez výsledku. Callahan se rozhodl pro alternativní řešení. Zjistil, že když Mary mluví o strachu z vody, tak se strachem vnímá i nepříjemný pocit v žaludku. Protože se zajímal i o akupunkturu a akupresuru, ukázal Mary bod odpovídající žaludku a požádal ji, ať si na něho ťuká. Současně s ťukáním zaměřovala pozornost na pocit v žaludku. Poté, co Mary tak učinila, prohlásila, že strach (nepříjemný pocit) v žaludku je pryč. Mary se takto zbavila svého, od dětství trvajícího, strachu z vody.
Metodu TFT zjednodušil Gary Craig, zabývající se metodami NLP (neurolingvistické programování) a hypnoterapií. Metodu nazval EFT – techniky emoční svobody. Osvobozením se od nepříjemných emocí a bolestí se člověk stane svobodným v rozhodování a ve všem, co ho dříve brzdilo. Z tohoto důvodu byla metoda nazvána emoční svoboda.