Spousta lidí vnímá strach jako něco negativního. Ve skutečnosti ale hraje důležitou roli – chrání nás. Co když je ho ale už moc? Co když nás strach paralyzuje, svírá žaludek a nedovolí nám normálně fungovat? V takovém případě už nám neprospívá, naopak nám bere radost ze života.
Co mi hodně pomáhá, je na chvíli zastavit a položit si otázku:
„Můžu se situací teď něco udělat, nebo ne?“
1) Situaci mohu ovlivnit: V tomto případě je nejlepší napsat si plán, jak ji vyřešit. Je důležité napsat si reálně splnitelný plán. Když se nám nedaří ho plnit, tak ho upravit, ale vytrvat, nevzdat to. Postupovat i po malých krocích. Nejhorší, co můžeme udělat, je zůstat zaseknutí a nechat se strachem ovládat.
2) Situaci nemohu ovlivnit: Pokud situaci nebo problém, který řeším nemohu ovlivnit, nemá smysl se jím dále zabývat. Jak to ale prakticky udělat, když se myšlenky k problému stále vraceji? Nemám tu pro vás bohužel žádnou zázračnou radu. To, co je potřeba udělat je přestat na tom mít pozornost. To znamená, když nás napadají různé obavy, tak stále přesměrovávat mysl k tomu, co děláte nyní např. jdete po ulici, tak sledujte domy, auta, které kolem vás jezdí, přesměrovávejte pozornost na to, co se děje v přítomnosti. A když vám utečou myšlenky, tak je opakovaně vracejte do přítomnosti. Také si můžete říci „Jsou to jen myšlenky, nemohu to ovlivnit, nemám nad tím žádnou moc, nemá smysl se tím zabývat„
Vím, že to ale není vždy tak jednoduché. Plán se rozpadá, vítězí naše strachy a myšlenky stále dokola chodí.
Sama jsem si prošla obdobím, kdy mě strach svazoval natolik, že jsem hledala způsoby, jak se s ním vypořádat. Nejprve jsem sahala po knihách a chodila po kurzech – je to skvělý zdroj informací, ale někdy člověk potřebuje i porozumění a lidský kontakt. Potřebuje někoho, kdo ho nasměruje.
I tak nemusíte vždy narazit na člověka, který vám sedne, nebo na takového, jehož metoda vám bude vyhovovat. Přesto to nevzdávejte a hledejte dál. Já to tehdy vzdala a propadla jsem se do pocitu, že své strachy a obavy nedokážu ovládat, že nemám tu schopnost. A ony začaly ovládat mě. Nakonec jsem to zvládla, ale předtím jsem se propadla do opravdu hluboké propasti. Proto moc dobře vím, jak těžké je naučit se pracovat se svými strachy a obavami tak, aby nás neničily a my se v nich neutápěli.
Dle ajurvédy jsou dvě hlavní emoce: potěšení a strach. Emoce se na sebe vrství, na povrchu můžeme cítit hněv, pod ním je uložen smutek a pod smutkem se skrývá strach. Také například nervozita a žárlivost vznikají ze strachu.
Pokud je váš strach a úzkost opravdu silná a ovládá váš život, nebojte se vyhledat např. i pomoc psychoterapeuta. Záleží na tom, jak moc vás strach a úzkost ovlivňuje. V článku Jak se zbavit úzkosti se dozvíte další tipy, jak se strachu a úzkosti postavit.
Důležité je nenechat se strachem ovládat. Protože když mu dovolíme řídit váš život, začnete se vyhýbat situacím, které ho vyvolávají a tím se ochuzovat o cenné životní zkušenosti.
Jako peer průvodkyně vám mohu nabídnout bezpečný prostor, kde vás vyslechnu a společně se podíváme na to, co vám přináší obavy a zkusíme najít cestu, jak s nimi zacházet. Pokud cítíte, že by vám takové setkání mohlo pomoct, ozvěte se. Ráda se s vámi potkám na konzultaci. Jsem tu pro vás.
Zkusme se nyní na strach podívat trochu jinak – ne jako na nepřítele, ale jako na ochránce, který se neustále stará o naše bezpečí. Možná to zní zvláštně, ale strach nám vlastně chce pomoct.
V různých situacích, kdy nás ovládá strach si můžeme vytahovat naše vlastní programy, vzniklé převážně v dětství. Místo abychom se strachem bojovali, můžeme ho využít k uvědomění si těchto programů, na jejichž základě jednáme.
Často nás strach chrání před nepříjemnými emocemi. Například strach z odmítnutí – když máme pocit, že nás někdo odmítá, automaticky se v nás probudí nepříjemné pocity. My tyto pocity nechceme zažívat a tak zvolíme řešení – vyhnutí se situacím, kde hrozí, že bychom byli odmítnuti. Tento strach je vlastně program, který jsme si kdysi vytvořili jako obranu před bolestí a nepříjemnými pocity.
Nebo můžeme mít například program „správná žena si udrží vztah“. Poté, když jsme ve vztahu, v kterém jsme nespokojené, máme strach ho ukončit. Obáváme se toho, co by bylo potom…. Úkolem našeho strachu je chránit náš program. Chrání nás před tím, co by následovalo, kdybychom ten vztah ukončili a nutí nás ve vztahu zůstat.
Z pohledu mysli je totiž nebezpečné opouštět naše staré programy. Mysl již ale nedokáže posoudit, do jaké míry je náš starý program pro nás přínosem a do jaké míry je již pro nás omezující a škodlivý.
A teď něco zajímavého – statisticky vzato, když cítíme strach, tak v 90 % případů se jen ozývají naše staré programy. Jen 10 % strachu nás upozorňuje na skutečné nebezpečí.
Většina těchto programů vznikla v dětství, kdy nám skutečně pomáhaly. Jenže teď, v dospělosti, už je často nepotřebujeme – naopak nás brzdí.
Já v současné době beru strach jako svého informátora, který mě převážně upozorňuje na má stará, již nefunkční opatření. A nemusím asi psát, že tato dříve fungující opatření jsou nyní moje omezení.
Pozitivní na tom je, že my sami jsme si vytvořili tyto opatření = omezení a jen my je můžeme změnit.
Možná vás nepřekvapí, že intenzivní a dlouhotrvající strach nás vede do stresu. Dlouhotrvající stres poté vyvolává fyzické a psychické potíže, více si můžete přečíst v článku Jak se zbavit stresu. Více o emocích a naučených vzorcích chování se dozvíte v tomto článku Chronický stres – cesta do únavy a vyčerpání.
Pomocí EFT je možné si tyto strachy uvědomit a zpracovat. Tyto strachy nás poté nevedou již do stresu a my jsme schopni pohlížet na situaci realisticky. Když jednáme pod vlivem strachu a stresu, situaci vnímáme zkresleně a to se projeví i v našem myšlení a následně chování.
Často, když jednáme pod vlivem strachu a našich již nefunkčních programů, tak si důvody našeho jednání, naše okolí vysvětluje úplně jinak. Pro nás možná někdy překvapivě, což v nás vyvolává další emoční zranění.
Strach nám tedy zkresluje vnímání a ovlivňuje naše jednání. Nezasahuje však pouze do našeho chování, ale má dopad i na chování ostatních lidí.
EFT nám pomáhá osvobodit se z těchto svazujících nepříjemných emocí a vnáší nám do života úlevu.
EFT pomáhá i s panickými atakami a dalšími úzkostmi.
Pokud s vámi metoda EFT zarezovala příjďte na EFT terapii.
Láká vás to a nejste si jistí. Můžeme se setkat na konzultaci zdarma, kde se na vaší situaci společně podíváme.