Stres je dnes jedním z nejčastějších problémů, kterému čelí mnoho lidí. Dlouhodobé vystavení stresu může mít negativní dopady na naše fyzické i psychické zdraví, včetně únavy, úzkosti, problémů se spánkem či oslabené imunity – mluvíme poté o chronickém stresu.
I když se stres může zdát nevyhnutelný, existují účinné metody, jak se s ním vypořádat. Metody pro řešení stresu mohou být aktivní i pasivní.
Pro řešení chronického stresu je důležité více používat aktivní metody.
Tento článek se zaměří na dopady chronického stresu, jak si od něho pomoci a jak pomocí EFT terapie vrátit klid do každodenního života.
Chronický stres je dlouhodobý a přetrvávající stav zvýšeného napětí a úzkosti, který vzniká jako reakce na různé stresory v našem životě.
Zatímco akutní stres je krátkodobá reakce na specifickou událost nebo situaci např. pracovní pohovor, zkoušku, chronický stres trvá týdny, měsíce nebo dokonce roky a může být způsoben trvalými problémy jako jsou finanční potíže, rodinné problémy, pracovní tlak, komunikační neshody nebo zdravotní potíže.
Chronický stres je nebezpečný, protože naše tělo a mysl nejsou navrženy k tomu, aby byly dlouhodobě vystaveny stresovým hormonům, jako je kortizol a adrenalin. To může mít řadu negativních dopadů na naše fyzické i duševní zdraví.
Samotný stres není špatný. Stres je naše evoluční výhoda. Díky němu se můžeme adaptovat na nové podmínky. Překonáme-li nějakou událost (stresor), která nás znervózňuje, přijmeme-li to, tak nám daná událost do budoucnosti již stres nepřivodí.
Chronickému stresu jsme ale vystaveni stále, nemůžeme bojovat nebo utéct např. musíme v zaměstnání dokončit nějaký úkol. Naše tělo poté může reagovat úzkostí a hlavou nám běží myšlenky, kolik toho máme, co všechno ještě musíme udělat a co se stane, když to nestihneme. A když toto trvá dlouhodobě a my nemáme možnosti to vyřešit, tak se dostáváme do chronického stresu.
Projevy chronického stresu můžeme v tělo pozorovat na mnoha rovinách:
Když říkám zpomalit, myslím tím skutečně zpomalit. Přiznávám, že to může být obtížné, zvláště když nás přesvědčení o tom, že musíme všechno zvládnout, pohání dál a dál.
Pokud už samotná představa zpomalení ve vás vyvolává nervozitu nebo stres, našli jste právě teď oblast, na kterou stojí za to zaměřit svou pozornost.
Zeptejte se sami sebe: Co mi brání zpomalit? Čeho se bojím? Co nejhoršího by se mohlo stát? Jak se cítím? Jaké cítím emoce a pocity? Co bych potřebovala? Co chci? Jak bych chtěla, aby ta „situace“ vypadala?
Snažte se identifikovat, co ve vás stres vyvolává – najděte svůj spouštěč. Hledejte situace, které jsou pro vás zatěžující, u kterých máte negativní pocity. Můžete využít i možnost psaní deníku a následně se podívat na to, jaké myšlenky a emoce se opakují. Jak o dané situaci přemýšlíte?
Tím, že přijmete své emoce, dáváte sobě prostor k jejich pochopení a zpracování, což vede k větší duševní odolnosti. Místo boje proti nepříjemným pocitům zkuste emoce a pocity pouze pozorovat a uznat jejich existenci. Uvědomte si, že stres je přirozenou součástí života a často i příležitostí k učení. Přijetí neznamená rezignaci, ale schopnost reagovat na situace s větším nadhledem a klidem.
Pokud to bude možné, začněte situaci řešit hned na začátku, v této fázi je řešení mnohem jednodušší, než když už u sebe vnímáte nějaké symptomy např. fyzickou únavu nebo poruchy spánku. Pokud potřebujete, vyhledejte pomoc poradce, kouče, psychoterapeuta, eft-terapeuta nebo navštivte nějaký kurz. Pokud vám daný člověk nesedne, hledejte dál. Nemusí vám vyhovovat metoda nebo přístup, který používá. Nezůstávejte v neřešené stresové situaci dlouho.
Ze své vlastní zkušenosti vím, že není dobré odkládat řešení. Hledat řešení může být mnohdy obtížnější a časově náročnější, ale stojí to za to úsilí. Během hledání řešení můžete narážet na vaše vlastní omezení – bariéry ve formě různých strachů, ale také podvědomích programů, které se v dané situaci aktivovaly.
Pokud ale stresor řešit nebudete, bude přetrvávat a vám se postupně bude snižovat schopnost situaci změnit. Můžete začít pomalu pociťovat ztrátu energie, může se vám zhoršovat nálada a klesat chuť situaci řešit. Do vašeho života může vstoupit beznaděj a rezignace.
Někdy můžete čekat, že se „to“ vyřeší samo. Mnohdy se to opravdu vyřeší, ale častěji situace přetrvá a může způsobit výše jmenované zdravotní dopady jak ve fyzické, tak i psychické oblasti.
Porozumět svým emocím znamená věnovat jim vědomou pozornost a přijmout je takové, jaké jsou. Emoce jsou přirozenou reakcí našeho těla a mysli na situace, které zažíváme, a nesou důležité informace o našich potřebách, hodnotách nebo nenaplněných očekáváních.
Klíčem je naučit se je pozorovat bez odsuzování – zeptejte se sami sebe: Co právě cítím? Kde v těle to vnímám? Na základě, jaké myšlenky, tato emoce vznikla?
Tím, že své emoce a pocity budete pozorovat a nebudete je potlačovat, získáte hlubší porozumění sobě samým a svým reakcím.
Strach je emoce, která nás často uvádí do stresu. Uvědomění si této emoce a zpracování této emoce přináší nejen úlevu, ale často nám otevírá možnosti řešení dané stresující situace. Tyto možné cesty řešení problémové stresující situace jsme dříve před tím neviděli, protože byly ukryty pod nánosem negativních emocí a strachu.
Často se ale také stává, že známe možné způsoby řešení, ale neuskutečníme je, protože nás ovládá strach. Strach z toho, co by mohlo nastat; co by tomu řekli druzí; strach z toho, že se to nepovede atd. I když tedy řešení víme, strach nám často brání podniknout jakýkoliv krok.
Další nepříjemnou emocí je vztek. Upozorňuje nás, že něco v našem životě není v pořádku nebo že jsou překračovány naše hranice. Pokud se však necháme vztekem ovládat nebo ho budeme potlačovat, může to naší komunikaci spíše uškodit, což situaci mnohdy ještě zhorší. Stres z neřešené situace, tak poté jen narůstá.
EFT terapie (EFT – techniky emoční svobody) je jedna z metod aktivního zvládání stresu.
EFT kombinuje prvky akupresury a terapie, kdy jemně poklepáváme na specifické body na obličeji a na těle, zatímco se soustředíme na emoce nebo problémy, které nás stresují. Tento proces pomáhá uvolnit negativní energii, snižuje hladinu stresových hormonů a přináší pocit úlevy.
EFT umožňuje pracovat s hluboce zakořeněnými emocemi a zároveň nabízí nástroj pro každodenní zvládání stresu.
EFT terapie pomáhá k tomu, aby nás nepříjemné emoce neovládali, abychom byli poté schopni klidněji řešit problémové situace a tím nám pomáhá zlepšit psychickou pohodu a obnovovat vnitřní rovnováhu.
Ke zvládání stresu pomáhá také pravidelný pohyb, fyzická aktivita, zdravá výživa, sociální kontakty, zařazení relaxací, meditací, péče o sebe, masáže, koníčky….
Ve stresových situacích často tyto aktivity jako první opouštíme. Tyto aktivity řadíme mezi pasivní metody zvládání stresu. Oni sami nám stresovou situaci nevyřeší, ale dodají nám energii nebo nás zklidní a my pak můžeme lépe nacházet řešení náročných situací.
Stres je závažný problém, který může mít dlouhodobé negativní dopady na naše fyzické i duševní zdraví. Je důležité věnovat pozornost tomu, jaké stresory nás ovlivňují a jakým způsobem na ně reagujeme.
Kromě aktivního řešení stresových situací můžeme mezi efektivní pomoc při zvládání stresu zahrnout zdravou výživu, pravidelný pohyb, péče o tělo – masáže, meditace, relaxační techniky, kvalitní spánek a silnou sociální podporu. Tímto způsobem můžeme minimalizovat negativní dopady chronického stresu a zlepšit naši celkovou pohodu a kvalitu života.